Tu się tobrze pisze

Strona główna » Polska wita » Testament hrabiego Kajetana Kickiego

Testament hrabiego Kajetana Kickiego

To jest skandaliczna sprawa. Niestety tekst jest płatny i nie znam całego, ale wystarczy, co przeczytałem. Oto fakty:

W spór o to, gdzie ma spoczywać zmarły w 1878 roku Kajetan Kicki, zaangażował się biskup, proboszcz, posłowie PiS i wierni z dwóch parafii. Choć nawet nie wiadomo, w której z pięciu trumien jest ciało hrabiego.

Mieszkańcy Orłowa Murowanego w powiecie krasnostawskim zorganizowani w komitet za punkt honoru postawili sobie wypełnienie ostatniej woli wielkiego społecznika i dobroczyńcy Kajetana hr. Kickiego. Po 138 latach, zgodnie z testamentem zmarłego, chcą pochować jego szczątki w gotowej krypcie miejscowego kościoła. Problem w tym, że społeczność Sobieszyna (pow. rycki), gdzie hrabia spoczywa, nie chce ich oddać…

Dodam zatem, że testament nie dotyczył tylko jego pochówku. Pisałem o tym testamencie sporo, czas jakiś temu, a tu poniżej fragmenty:

Hrabia Kajetan Kicki zmarł w 1878 roku. Zostawił testament, który wywołał sensację i liczne komentarze. Cały swój majątek obejmujący 5300 ha wraz z budowlami jak i oszczędności, przekazał na cele dobroczynne, a konkretnie Towarzystwu Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych. Całkiem spore sumy zapisał swoim stangretom, a nawet służącej.

Po jego śmierci na bazie majątku w Sobieszynie powstała w 1886 roku rolnicza stacja doświadczalna. Zakład ten przez długi czas był jedynym ośrodkiem badań rolniczo-doświadczalnych w Królestwie Polskim. Na polach, które rozciągały się w obrębie majątku Sobieszyn, przeprowadzane były doświadczenia z odmianami zbóż ozimych i jarych oraz z nawozami sztucznymi. Przy placówce tej działała stacja meteorologiczna. Sobieszyńskie dobra służyły społeczeństwu całkiem dobrze. W roku 1890 stację przekształcono w czołową stację doświadczalno rolniczą w Królestwie Polskim. W pałacu założono niższą szkołę rolniczą, która w 1923 przekwalifikowała się na szkołę średnią.

W drugim majątku w Orłowie Murowanym, według woli hrabiego miała powstać szkoła, ochronka dla dzieci, szpital, klub chłopa. Pałac w Orłowie Murowanym do roku ok. 2006 służył jako szkoła podstawowa. Było w nim także mieszkanie dyrektora szkoły. Budynek był w stanie dobrym.

Za PRLu udawało się utrzymać oba pałace w stanie całkiem niezłym. Remontowano je nawet i służyły lokalnej społeczności. Wolna i demokratyczna ojczyzna ma już w dupie dobroczynność i fanaberie hrabiego Kickiego. Pałac w Sobieszynie od lat 90-tych pozostaje opuszczony i jest powoli dewastowany. Powiat sprzedał go za 300 tys złotych, a obecny właściciel nawet nie zabezpieczył obiektu przed wandalami.
Pałac w Orłowie Murowanym został sprzedany za sumę 460 tys. zł. i od paru lat stoi pusty, nic się w nim nie dzieje i niszczeje.

Lokalna społeczność zdaje się ma w dupie swoje zabytki i działalność społeczną, bo w sytuacji dramatycznej (niszczejące pałace) koncentruje się na miejscu pochówku hrabiego (w dodatku wdając się w kłótnie z mieszkańcami Sobieszyna –  Sobieszyn nie zgadza się na przeniesienie hrabiego). Wygrały tu tępe, prymitywne zabobony katolickie, że pamięć to grób, gdzie można  zniczy nastawiać, rzucić tonę sztucznych kwiatów, żeby było widać, że byliśmy, że pamiętamy. Nie tak powinno być. Pamięć o Kickim powinna żyć w postaci jego dzieła –  placówek naukowych w pałacach, edukacji, działalności społecznej, idei (tego chciał). Wydaje się, że w tej chwili sprawa pochówku powinna być drugoplanowa. Społeczności obu miejscowości wręcz powinny połączyć siły, żeby wywierać wpływ na władze centralne, posłów, sądy, żeby ratować zabytki zanim się rozsypią (gmina Izbica chce unieważnić transakcję sprzedaży pałacu w Orłowie). Rozumiem, że sprawa nie jest prosta, ale właśnie dlatego cała para powinna iść w unieważnienie transakcji, a nie w nowy konflikt. Potem można się zająć pochówkiem. First things first.

Pałace są częścią naszego polskiego dziedzictwa materialnego i należy im się od naszych władz ratunek zanim się rozsypią. Jeśli władze lokalne nie radzą sobie finansowo, to powinny atakować władze centralne. Posłowie PIS, którzy angażują się w ten spór najwyraźniej skupili się nie na tym, co jest ISTOTNE. Spór o miejsce pochówku hrabiego przy fakcie, że cenne obiekty naszej kultury materialnej niszczeją jest nieistotny. Jaki będzie pożytek z tego, że hrabia zostanie pochowany w Orłowie jak runie dach jego pałacu? Trzeba wiedzieć co jest priorytetem!

Obiekty sprzedane zostały za marne grosze, a to cenne zabytki. Pałac w Sobieszynie zaprojektował Piotr Aigner (twórca m.in. pałacu Namiestnikowskigo – tego, gdzie dziś Duda Andrzej mieszka.). Pałac w Orłowie projektował Henryk Marconi (twórca m.in. hotelu Europejskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie).

Pałac w Sobieszynie

Pałac w Sobieszynie

Kajetan Kicki Sobieszyn

Pałac w Sobieszynie

Orłów Murowany

Orłów Murowany

Po szkole została jeszcze tabliczka

Po szkole została jeszcze tabliczka

Fragment ze strony o przeniesieniu grobu:

Kajetan Kicki kochał Orłów, tu mieszkał i tu w Orłowskim pałacu powstał testament, który spisywał prawie 30 lat. W testamencie jedyną wolą osobistą był spoczynek w Orłowie. Mimo tak wielkich zasług nie został należycie doceniony. Jedno jedyne testamentowe marzenie a nie zostało spełnione. 

Nie, nie tylko to nie zostało spelnione. Wszystko inne, znacznie ważniejsze życzenia hrabiego nie zostały spełnione. Pochowek przy tym, co zostało ROZPIEPRZONE, to najmniejszy problem.

Komentarz znaleziony w internecie: Majatek Kickiego miał być przeznaczony na działalność dobroczynną, na rozwój lokalnej społeczności, na kulturę, cywilizację, podnoszenie świadomości,,, itd. I co z tego dziś się realizuje? Po obu dramatycznie zniszczonych pałacach w Sobieszynie i w Orłowie- hula wiatr… To o to dziedzictwo Hrabiego w swoim czasie powinni zawalczyć ludzie i kontynuować jego pracę. A nie wyrywać sobie Jego szczątki doczesne

Ta walka (temat zastepczy) o przeniesienie grobu pokazuje dobitnie, że nie udało się wprowadzić cywilizacji i podnieść świadomości… Smutne.

 


20 Komentarzy

  1. Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym pisze:

    http://www.dziennikwschodni.pl/chelm/palac-w-orlowie-murowanym-zamienia-sie-w-ruine-skontroluje-go-konserwator,n,1000181801.html

    Walczymy o pałac w Orłowie Murowanym jak i wypełnienie ostatniej woli hrabiego!
    Fakt jest taki, że dupie macie czytanie ze zrozumieniem!
    Jak obiekt jest w prywatnych rękach to myślisz człowieku, że to takie proste? Myślisz, że wyraziliśmy, my mieszkańcy zgodę na sprzedaż tego pałacu?!
    Robimy wszystko co w naszej mocy! Gdybyś czytał gazety i oglądał tv to wiedział byś, że właściciel się odnalazł i zaczynał remont budynku! A co do pochówku w Orłowie! Chciał tego K. Kicki i tak będzie czy to się komuś podoba czy nie! A przewraca się w grobie to prawda! Bo spoczywa bez opisanej trumnie a za ścianą ma pomieszczenie kotłowni! Tego nie napisałeś?! Dlaczego!?
    Najpierw proszę poczytać archiwa i materiały prasowe a następnie wypisywać te bzdury!

    Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd!

  2. tobrze pisze:

    Przepraszam bardzo, ale władze lokalne – samorządowcy, radni itp. – to także jest lokalna społeczność. Pałac został sprzedany? Tak, został. To jest fakt. To lokalni samorządowcy go sprzedali, a nie ktoś obcy. Ja rozumiem, że cześć społeczności nie zgadza(ło) się na ten stan rzeczy i bardzo dobrze. Wiem też, że władze gminy powoli starają się o unieważnienie transakcji. I dobrze. Niemniej uważam, że ta awantura o miejsce pochówku Hrabiego jest niepotrzebna w kontekście tego w jakim stanie znajdują się oba zabytki. Nie o to hrabiemu chodziło. I co innego jest tu priorytetem!!! Być może społeczności lokalne powinny wręcz połączyć siły o ratowanie zabytków zamiast bić się grób.
    Wychodzą tu polskie kompleksy i durne przywiązanie do typowo polskich zabobonów katolickich, że najważniejsze są groby, żeby było gdzie świeczki stawiać. Na polskich cmentarzach powstają z roku na rok coraz większe grobowce, tanie lastryko zastępuje się coraz droższymi granitami. Po co to wszystko? Dla mnie to próżne, prymitywne i jałowe postrzeganie pamięci o zmarłych. Postaw sie, a zastaw się, żeby nasz grób był bardziej na bogato niż sąsiadów. Proszę wybaczyć, ale ten spór o grób wpisuje mi się w tą naszą nieszczęsną tradycję. I co z tego, że za ścianą ma kotłownię. Litości, w obliczu unicestwienia zabytków to może poczekać.

  3. Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym pisze:

    Potwierdzasz, że tekst dalszy jest płatny i po przeczytaniu nagłówku piszesz artykuł?
    Naprawdę jak coś się pisze i obraża mieszkańców Orłowa, że mają coś w dupie to trzeba mieć argumenty!
    To się nazywa dziennikarstwo?

  4. Mury pisze:

    Kolego tu nie chodzi o groby i stawianie świeczek czy kwiatów. To byla jego wola. Testament jest ostatnią wolą a zadaniem żyjących jest go wypełnić czy sie to komuś podoba czy nie. Sam bys nie chciał żeby np. zamiast normalnego pochówku skremowano cie a prochy wysypano do Wisły :D Zmarłemu, realizacja ostatniej woli poprostu sie należy i tyle w temacie. Oczywiście w granicach człowieczeństwa… a już napewno moze wybrać gdzie chce spoczywać.

  5. tobrze pisze:

    To nie jest dziennikarstwo, ale prywatny blog i prywatne opinie. Nie obrażam mieszkańców Orłowa. Mam żal do samorządowców, że sprzedali pałac – tak uważam – mieli zatem w dupie testament hrabiego. Dziś toczac wojnę z Sobieszewem skupiaja się nie tym, co trzeba. Testament hrabiego to nie tylko miejsce jego pochówku. Dodam, podkreślę, że nie lubię polskiej odmiany pamieci, gdzie wazniejszy jest grób (żeby był wielki i na bogato) niż dziedzictwo intelektualne, materialne (zabytki).
    Życzę oczywiście powodzenia gminie w odzyskaniu obiektu. Po odzyskaniu społeczność może zająć sie grobem. Powtórzę – to wg mnie nie jest priorytet.
    Na wstępie napisałem, że tekst byl płatny. Wystarczy to jednak, żeby wiedzieć, że takowy spór sie toczy. Powtórzę NIEISTOTNY I NIEPOTRZEBY W KONTEKŚCIE TEGO, ŻE NISZCZEJE ZABYTEK.

  6. tobrze pisze:

    Wybaczcie. Ja to tak odebralem. Grób najważniejszy. A pałac, szkoła, edukacja, rozwój. Litości, celem hrabiego byla szeroko pojeta edukacja. Oczywiście macie prawo do uhonorowania hrabiego w taki sposób, ze pochowacie go wg jego woli. Przypuszczam, ze hrabia – to był światły człowiek – wolałby, żeby jego testament żył w formie szerzenia oświaty w jego dawnych dobrach.

  7. Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym pisze:

    Grób ma być taki jak opisuje go testament! K. Kicki nie pisał o piwnicy tylko o kaplicy na wzór tej którą posiadała jego siostra…. proste i klarowne… i pisał o Orłowie. A o pałac walczymy wystarczy trochę gazet poczytać i kilka wydań tv pooglądać. Sprawa jest w toku i jest rozwojowa.

  8. Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym pisze:

    K. Kicki był świetnym taktykiem i genialnym myślicielem, który bardzo dużo przewidział proszę obejrzeć kilka moich materiałów na facebooku.

  9. Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym pisze:

    Proszę wybaczyć,ale trudno teraz szerzyć oświatę w wsiach, które wymierają trzeba szukać innych rozwiązań by zabytek przetrwał.

  10. Tomek pisze:

    Szanowny Autorze! Odnoszę wrażenie, że nie masz bladego pojęcia o temacie. Trzeba było poświęcić parę groszy , zapłacić za przeczytanie całego artykułu i na tej podstawie pisać. To, co napisałeś obraża i mieszkańców Orłowa i Sobieszyna. Obraża ich uczucia religijne. Ci, którzy starają się o wypełnienie woli hrabiego nie robią nic na pół gwizdka, starają się i poświęcają, w przeciwieństwie do Ciebie. Na podstawie paru zdań stworzyłeś coś… Nie wiem jak to nazwać. Bardzo nieładnie.

  11. tobrze pisze:

    Powtórzę – wiem, że gmina Izbica walczy o pałac. I szczerze mówiąc trzymam kciuki. Wiem, że niektórych mieszkańców Orłowa zbulwersowała wiadomość o sprzedaży. Nie każdy to miał w tzw. d… Przypuszczam,że władze też sprzedawały pałac w dobrej wierze, że inwestor coś z nim zrobi. Niemniej patrząc z boku i znając testament trudno nie powiedzieć – tyle lat było dobrze, za komuny było dobrze, a teraz wszyscy mają to w dupie.
    Pisałem o dwóch obiektach. Oba zostały sprzedane, nie wiem czy gmina walczy o pałac w Sobieszynie. Nie pamiętam tego.
    Oczywiście demografia nie sprzyja edukacji. Edukacja była przykładem. W obiekcie mógłby być np. dom opieki społecznej, jak w pobliskim Surhowie. Tam obiekt nie niszczeje. Dom samotnej matki jaki powstał ostatnio w Stryjowie (niestety nie w pałacu, ale w byłej szkole). Być może powinna być tam świetlica, wiejski dom kultury, izba pamięci o Kajetanie Kickim, jakieś skromne muzeum. Być może przyczyniło by się ono do turystycznej atrakcyjności regionu.
    Ja zdaje sobie sprawę, że gmin wiejskich nie stać na utrzymywanie takich obiektów. Tu widzę rolę państwa. Państwo nasze płaci grube pieniądze na fundusz kościelny. Za rządów PIS wydatki na fundusz wzrosły. Dlaczego skoro stać nas na takie prezenty dla kościoła nie stać nas na ratowanie naszego dziedzictwa narodowego? Państwo powinno dbać o edukację na wsiach. Bez edukacji każdy naród jałowieje.

    Ja uważam, że nie grób jest ważniejszy, ale historia hrabiego i jego testamentu. Pamięć o nim nie powinna być ograniczona do miejsca stawiani zniczy. Proszę wybaczyć, ale grób jest dla mnie synonimem miejsca do stawiania zniczy. Dla mnie to prymitywna forma pamiętania.

    ps. co wobec tego było w artykule, że zmienia postać rzeczy? Nie ma sporu o miejsce pochówku hrabiego? A może pałace są w świetnym stanie i te zdjęcia to kłamstwo. A może hrabiemu nie zależało na utworzeniu ośrodka edukacyjnego tylko chodziło mu tylko o miejsce pochówku? Stan jest jaki jest i nie jest wesoło. Za to mamy spór o grób. Drugorzędną rzecz w całej tej tragicznej sytuacji.

  12. tobrze pisze:

    ” bardzo nieładnie” – ale co nieładnie? To, że wy uważacie, że walczycie słusznie nie musi oznaczać,że ja uważam, że macie rację. Nie podoba mi sie ten spór o grób i mam do tego prawo. Mało tego mam prawo to powiedzieć. Jak napisałem uważam, że wasz trud powinien byc skupiony na innym celu.
    Nie badzcie bezkrytyczni. Ja nie należę do społeczności Orlowa, ale mam prawo ocenic sytuacje.
    Poza tym stawianie zniczy to tradycja a nie uczucia religijne. Litości, nie możecie wszystkiego podciągać pod uczucia religijne.

  13. Tomek pisze:

    Kim Ty jesteś, żeby mówić innym co mają robić, albo na czym się skupić. Jeśli już wydajesz jakieś opinie, a masz do tego prawo, to przynajmniej zapoznaj sie z tematem dokładniej. Oceniłeś ludzi i ich działania na podstawie paru linijek tekstu. To jest słabędzie i tyle.Amen.

  14. Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym pisze:

    Autorze za bardzo skupiłeś się na stawianiu ,,zniczy” bo nikt nikomu stawiać nie będzie.
    proszę kliknąć sobie na kilku artykułach prasowych o pałacach i reportażach tv i wtedy wypisywać coś o zniczach.
    Gmina Izbica nie walczy o pałac! Odpowiadam drogi autorze z pierwszej ręki bo jestem jedną z wielu osób walczących o dziedzictwo K. Kickiego i Narodowe Dziedzictwo.

    Między innymi ja jestem odpowiedzialny za kontakt i nagłośnienie sprawy z mediach.
    Przyczyniliśmy się do przyjazdu właściciela pałacu w Orłowie, reakcji konserwatora zabytków i wielu innych inicjatyw społecznych. Blog to blog rozumiem można mieć własną opinię, ale z zapoznaniem się faktom a nie mitom i nie interesuje mnie PiS! Bo zamierzam współpracować z każdym kto chce takiej współpracy. Co działo się za rządów PO i PSL? Kto odpowiedzialny jest za sprzedaż 2 tyś obiektów zabytkowych? Zaznaczam, że z tego ponad 1500 ulega degradacji!
    Zapraszam na stronę facebook poświęconą K. Kickiemu i ratowania jego dorobku.
    Zapraszam również do zapoznania się dokładnie z testamentem i kilku innych dokumentów z archiwum państwowego.
    W Orłowie czeka na K. Kickiego i jego żonę Marię kaplica gdzie spoczną w sarkofagach podpisanych jak należy.
    Chciał spocząć tak jak jego siostra w kaplicy opisanej i tak będzie.
    Są ludzie gotowi wypełnić to o co prosił….a prosił i opisał swój pochówek. Więc się przychylamy i chcemy zrobić coś dla tej idei.
    Walczymy o pałac tak samo jak o wypełnienie jego jedynej prośby… czy tak trudno to zrozumieć, że chcemy tego dokonać?
    I bardzo bym prosił nie mieszać w to kościoła.

  15. tobrze pisze:

    @ Tomek – Piszesz, że mam prawo wyrazić swoja opinię i zarazem kim ty jesteś, żeby mówić innym itp. To proszę sie zdecydować. Moge wyrazić swoją opinię czy nie mogę? Bo logiki w tej wypowiedzi brak.

    @ratujmy… – Zapoznalem sie z waszą stroną, działaniami itp. Imponujące. Petycję bym sam podpisał, ale czy jeszcze można czy juz za późno?
    Wiele z tych faktów znalem, ale nie musialem przecież tego pisać. Stan zabytków jest jaki jest i oburzenie jałowym sporem zagralo tu najmocniej.
    Nadal uwazam, że spór o miejsce pochówku w kontekście niszczenia obiektów jest jałowy i DZIŚ, dopóki sie nic nie poprawi niepotrzebny. Sa ważniejsze sprawy.
    Z komentarzy pod różnymi materiałami tez nie raz wynika, że ludzie uważają, że spór o miejsce pochówku jest drugorzedny, ze to niepotrzebne obecnie dzialanie.
    Nie jestem jak widze sam w moim osadzie tej sprawy.
    Kościół jest zbyt mocno wmieszany w nasze życie. Polska to swiecki kraj, ale wielu politykow o tym zapomina. Dlatego tak dużo jest w moich opiniach tego kościoła.

    Pozdrawiam, kończę rozmowę. Życzę powodzenia w walce o pałac.

  16. Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym pisze:

    Petycja jest nadal aktywa choć wysłana do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  17. Teresa Halas pisze:

    Szanowny Panie ! ( do autora …)

    Bardzo żle się dzieje , jeśli ktoś dyskutuję z zapisami OSTATNIEJ WOLI . W tym wypadku Hr . Kajetana Kickiego , ale mam na myśli rozporządzenie swoim pochówkiem w ogóle zapisane w testamencie . Nie mamy do tego żadnego prawa . Jeśli zaś ktoś chce wypełnić ta wolę nie ważne po jakim czasie od jej zapisu zasługuje na zwykle ludzkie przyjęcie i dobra wiarę .
    Jestem mieszkanką parafii w Orłowie i od początku jak wielu z nas zaangażowana w źywotnośc tego miejsca jakim jest Orłowski Pałac a to są lata tej działalności . Po drodze przeszłam kilka procesów sądowych ze strony wójta gminy .Dzisiaj jestem Posłem RP. Zabiegam z tej pozycji o nasze Narodowe Dobra jeśli ktoś to śledzi to o tym wie . Dla Orłowa robimy wiele ….choc odkręcić coś co sie stało jest rzeczą nie bywale trudną, jeśli chodzi o akt własności jak w tym przypadku nie odwracalną .
    Tak naprawdę zastanawia mnie ton i kulturowośc Pańskiego języka na tym blogu – zastanowił sie Pan , że obraża tym Pan czyjeś uczucia , wyznania i przekonania ,bez względu na to jakie jest Pańskie zdanie w temacie .
    Podnoszę to tylko dlatego , ze zarówno ja jak i mieszkańcy Orłowa zostali w nim obraźeni , ale najbardziej zostały tutaj …. obrażone uczucia i nadzieje człowieka na łożu śmierci Naszego Hrabiego , który pisze wyrażnie o swoim życzenie ……w kwesti ostatecznego spoczynku !
    Zapewne powinien to ktoś zrobić przed nami to prawda ….ale jeśli nikt sie tym nie zajął dotychczas to jakim grzechem jest nasze działanie ?
    Trochę ciszej powinno być nad TĄ TRUMNĄ !

    Teresa Halas

  18. tobrze pisze:

    Pani poseł, to, że Pani się obraża, że ja coś skrytykowałem to już nie moja wina. Robi Pani coś i musi Pani wiedzieć, że inni będą mieli prawo myśleć inaczej o tych działaniach.
    Poza tym, ja nie powiedziałem, że sprawę pochówku można zamknąć, ale, że w kontekście tego jak obiekty wyglądają ta sprawa jest najmniej istotna. Napisałem, że uważam, że zamiast sporu społeczności powinny połączyć siły np. w celach lobbingu. Spór nikomu nie służy.
    Mam prawo uważać, że od pamięci w postaci grobu ważniejsze jest dzieło hrabiego – jego zamysł edukacji społeczeństwa. Wolałbym, aby swoją energię, możliwości jako poseł spożytkowała Pani np. na działania edukacyjne w regionie. Być może robi to Pani, ale ja nie mam obowiązku znać wszystkiego, co Pani robi.
    Mój język, jak na prywatny blog jest uważam bardzo umiarkowany. Natomiast moja niechęć do kościoła faktycznie jest spora, niestety wzrasta ona wraz z tym, jak Pani rząd pozwala tej organizacji na coraz większe swobody w naszej ojczyźnie. Niebywałe zwiększenie funduszu kościelnego z naszych podatków, wyłączenie kościoła z prawa o zakupie ziemi rolnej czy skandaliczne wręcz wyłączenie kościoła z obowiązków uiszczania opłat środowiskowych. http://forsal.pl/artykuly/1005769,oplata-srodowiskowa-zwolnienia-dla-kosciola.html
    Przeciwko tej ustawie protestują nawet samorządy.
    Jeśli obraziłem mieszkańców Orłowa, to przepraszam. Określenie „lokalna społeczność ma dupie” było rzecz jasna skrótem myślowym i jak wyjaśniłem to wyżej – dotyczyło samorządowców, sprzedaży obiektów za zbyt niską sumę i tego jak to dziś wygląda. Przyzna Pani, że słysząc o sporze i widząc stan pałacu trudno nie być zgorzkniałym i pisać z pozytywniejszym nastawieniem.

  19. blz pisze:

    Ponad podziałami te jakże charakterystyczne dla obydwu architektów pałace, które zdobią nasze polskie ziemie powinny być uratowane!

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Tags

100 lat planowania Afryka antysemityzm architektura Argentyna Bałtyk Berlin Biała Podlaska Białoruś Białystok Biebrza Biedronka biogazownie Boliwia Brazylia brzydota Budapeszt budżet obywatelski Bug buspasy Bułgaria Bychawa było i jest Carnaval Sztukmistrzów celebryci chamstwo Chełm Chiny CSK Czechy Dania Decentralizacja deforestation demografia deszczówka dobra zmiana Dolny Śląsk dresiarze drzewa edukacja Egipt ekologia energia estetyka faszyści feminizm filmy Francja Gardzienice Gdańsk gospodarka Grecja GreenVelo GW górnictwo głupie helikoptery historia Holandia Hrubieszów imigracja Indie Indonezja Inne Brzmienia islam Jedzenie i picie kajaki kamienie Kanada kapitalizm kapitał społeczny kapsle Katowice Kazimierz Dolny klimat KOD komentarze kościół Kraków Kraśnik ksiądz poświęcił książki Kujawsko-Pomorskie Kujawy Kurpie lewactwo LGBT Litwa Londyn Lubartów Lubelszczyzna Lublin Lubuskie Lwów Macierewicz mapy Marchew Mazowsze Mazury Małopolska media minimalizm Misiewicze Morawiecki muzyka myśliwi nacjonalizm Narew Natura 2000 Niemcy Noc Kultury Obłęd narodu polskiego Olsztyn ONR osobiste Ostrołęka Ostrów Maz. OZE Parki Narodowe parkowanie patriotyzm Pawłowicz Pieniny PIS PKB pocztówki podatki Podhale Podkarpacie Podlasie Polesie polityka Polska w budowie polskie drogi Powstanie warszawskie Poznań praca prawactwo PRL przyjazne państwo przyroda przyszłość Puszcza Biała Puszcza Białowieska Pułtusk płace Płock rasizm Razem regulacje rzek reklamoza religia rolnictwo Rosja rowery Roztocze rośliny Rumunia rzeki Rzeszów samowystarczalność seks Siedlce Skierbieszowski Park Krajobrazowy smog susza Szczawnica Szczecin Szlak Jana III Sobieskiego sztuka Szwecja Szyszko Słowacja służba zdrowia terroryzm Toruń TTIP Uchodźcy UE UK Ukraina UMCS umiarkowanie USA Warmia Warszawa Wielkopolska Wieprz wieś Wisła woda Wrocław wybory wykresy wypadki drogowe węgiel Węgry Włocławek Włodawa zabytki Zakopane Zamość zieleń miejska ZUS Łotwa Łódź ład przestrzenny łódzkie Śląsk śmieci świętokrzyskie źródła