Taki tekst: „W Polsce powstaje niewiele małych rolniczych biogazowni.
Niemcy wybudowali przez rok tysiąc biogazowni, ale przy bezzwrotnej dotacji do budowy w wysokości jednej czwartej inwestycji.
Z kolei w Chinach przez 6 lat powstało 25 mln małych biogazowni!
Tam, gdzie one powstają, jest bardzo dużo ułatwień prawnych.
Niestety w Polsce budowa biogazowni to droga przez mękę. Załatwienie „papierów„ trwa od 2 do nawet 4 lat. Lokalna administracja nie wie, jak podejść do tematu. Boi się protestów lokalnych, bo mit o tym, że produkcja biogazu to śmierdzący interes, ciągle jest żywy.”
Ciekawa sprawa z tymi Chinami: Tutaj więcej o tych chińskich.
A tutaj parę ciekawych faktów:
„Metr sześcienny biogazu można wykorzystać do:
– zasilenia przez 6 godzin żarówki o mocy 60-100W,
– przygotowania trzech posiłków dla sześcioosobowej rodziny,
– wyprodukowania 1,25 kWh energii elektrycznej,
– napędzenia silnika o mocy 1 KM przez dwie godziny, bo stanowi ekwiwalent ok. 0,7 litra benzyny,
– przejechania ciężarówką o ładowności 3 ton prawie 3 km.
Z kilograma suchej trawy w ciągu 26 dni można wyprodukować ponad 400 litrów biogazu.”
Tutaj inne dane: „W tym zakresie mikrobiogazownie chińskie nie ustępują znacząco rozwiązaniom przemysłowym, dostarczając około 1m3 biogazu do spalenia dziennie z objętości około 6-8 m3 komory (około 130 litrów gazu z 1 m3 komory dziennie), szczególnie biorąc pod uwagę niski poziom zaawansowania technicznego oraz technologicznego tych instalacji.”
„produkcja 1 kWh prądu wymaga zużycia nieco ponad 1 m3 metanu”
Natomiast w warunkach przemysłowych: „instalacje te uzyskują wydajność od 43 do nawet 160 litrów biogazu z 1 m3 objętości komory na godzinę pracy biogazowni. … Walory energetyczne biogazu określają, iż z 1 m3 objętości można uzyskać od 2 do 5 kWh energii w skojarzeniu” (link)
Z kolei tutaj piszą: From the farmers point of view, the primary reason for constructing a digester system is to produce biogas. The gas is approximately 60% methane, and the reactors produce in the order of 0.1-0.2 m3 biogas/m3/day, or approximately 0.25 to 0.3 m3 biogas/kg total solids (total solids: volatile solids equals 1.3).
Książka o chińskich przydomowych biogazowniach – ale tą trzeba kupić – A Chinese Biogas Manual. A to jest chyba to samo, ale darmowe w pdfie do czytania.
Bardzo proste wydają sie być te instalacje. Ten rysunek szczególnie ładnie pokazuje element zasilania :). Rysunek z bloga Tianwai.
ps. jeszcze takie: Ale uwagi, że wraz z rozwojem OZE w Niemczech przybywa energii z węgla, odchodzą do lamusa. Jak pokazują dane niemieckiego Fraunhofer-Institut za I półrocze 2014 r., produkcja zielonej energii u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła 81 TWh – to tyle prądu, ile cała polska energetyka wytwarza w pół roku. Udział OZE w niemieckim bilansie sięgnął 31 %. Z tego najwięcej dostarczyły panele słoneczne i wiatraki.